خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نگاهی دیگر به "سیل در پاکستان"

  «حجم کمک های ما هر چه باشد، اندکی است در برابر اقیانوس نیاز سیل زدگان پاکستانی، اما باید در این موقعیت خطیر، براساس اخوت اسلامی به وظیفه خویش عمل کنیم و به یاری این برادران و خواهران مصیبت زده بشتابیم. نکته ای که باید دولت های اسلامی و سازمان های بین المللی به آن بیشتر توجه کنند، یاری رساندن به دولت پاکستان در طراحی و اجرای چگونگی مقابله با این محنت و نحوه امدادرسانی و تبعات فوری و درازمدت آن است امری که یقیناً در موقعیت های اضطراری، هر حکومتی را در پرداختن به امداد رسانی به صورت کامل و همه جانبه با مشکل مواجه می سازد.» آنچه خواندید بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد فاجعه اسفناک سیل پاکستان بود . همین امروز موریزیو جولیانو‏ ، سخنگوی دفتر هماهنگ‏ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد، در این باره گفت:  شمار زیان دیدگان از سیل در پاکستان 20 میلیون نفر است و هشدار داد با توجه به اینکه موسم باران هنوز تمام نشده است، شمار زیان دیدگان همچنان در حال افزایش است. وقوع سیل در چهار ایالت خیبر پختونخوا ، پنجاب ،‌سند و بلوچستان بسیاری از زمین های كشاورزی مجاور رودخانه های جاری در پاكستان كه از شمال این كشور-منطقه گیلگیت و بلتستان- سرچشمه می گیرد را نابوده كرده است. و این یعنی دوام سوء تغذیه و گرسنگی آسیب دیدگان از سیل ، لازم به ذکر است : سطح آب های جاری و سیلاب در منطقه سند جنوبی در حال افزایش است وبه همین شاهد موجی جدید از آوارگان هستیم. هنوز امداد رسانی های جهانی به حد کافی نبوده  و  متاسفانه کمک های رسیده کفاف نیازهای سیل زدگان را نمی کند و همه زیان دیدگان را تحت پوشش قرار نمی دهد .

  با وجود حجم عظیم تلفات و نابسامانی های سیل پاکستان حجم کمک های کشورهای ثروتمند و غربی بسیار ناچیز بوده است . آنها در عرصه رسانه واقعه سیل پاکستان را به خوبی بروز ندادند و همه ما می دانیم تا رسانه وظیفه خود را به درستی انجام ندهد مردم و نیروهای سیاسی آن کشورها دلیلی برای انجام وظایف بین المللی خویش نمی بینند .

  این در حالی است که وقوع سیل در پاكستان طی یك ماه گذشته خسارات جبران ناپذیری بر پیكره اقتصادی و اجتماعی این كشور وارد كرده است و بسیاری از تحلیلگران معتقدند پیامدهای و تاثیرات آتی این فاجعه طبیعی را باید در سایر بخش های پاكستان مشاهده كرد.
  مهمتر از تاثیرات بلند مدت اقتصادی ، نیاز مبرم و سریع حادثه دیدگان از سیل ویرانگر به موارد غذایی و بهداشتی است . سازمان ملل متحد اعلام كرد بیش از هشتصد هزار نفرازسیل زدگان پاكستان ارتباطشان از طریق زمینی با دنیای خارج قطع شده است و باید از طریق هوا به انها امدادرسانی كرد.
  مسوولان سازمان ملل متحد همچنین هشدار داده اند اوضاع در جنوب پاكستان - ایالت سند - طی روزهای اخیر وخیم تر خواهد شد.
  سیل اخیر در پاكستان،شش میلیون آواره بر جای گذاشته است. همچنین بر اساس اعلام دولت پاكستان و سازمان ملل متحد، یك میلیون و یكصد هزارخانه در جریان سیل تخریب شده و بیش از 700 هزار هكتار زمین های كشاورزی نابود شده است.
  نخست وزیر پاکستان "یوسف رضا گیلانی" می گوید : بازگرداندن این كشور به شرایط طبیعی سال ها طول می كشد و این در حالی است این كشور تصریح كرده است به تنهایی نمی تواند از رسیدگی همه جانبه به سیل زدگان را بر عهده بگیرد.
  فجیع ترین بخش سیل ویرانگر پاکستان ، تبعات آن بر کودکان و نوزادان است . شیوع وبا و مالاریا عمده‌ترین نگرانی موجود درباره كودكان پاكستانی است. لازم به ذکر است درایالت های پنجاب و سند كه شماری زیادی از مردم درمجاورت روردخانه ایندوس زندگی می‌كنند وضعیت بهداشتی نامطلوبی دارند. صندوق بین المللی حمایت ازكودكان سازمان مل متحد(یونیسف) می گوید : حداقل دو میلیون و هفتصد هزار از كودكان سیل زده پاكستانی برای ادامه حیات به كمك‌های ضروری نیازمندند. تا کنون نمونه های از ابتلا به وبا در بین کودکان آسیب دیده گزارش شده است . سازمان ملل متحد اعلام كرده است در صورتی كه كمك‌های پزشكی به نوزادان پاكستانی نرسد، 23 هزار نوزاد این كشور طی هر ماه جانشان را از دست خواهند داد. اسهال و از دست رفتن شدید آب بدن ازمهمترین علت مرگ نوزادان مناطق سیل زده پاكستان محسوب می‌شود. نوزادان پاكستانی كه درمناطق سیل زده به دنیا آمده‌اند به شدت دچارسوء تغذیه هستند. به گفته پزشكان محلی،اكثركودكان مناطق سیل زده به التهاب معده و روده،ناراحتی‌های پوستی ناشی از آلودگی و ویروس مبتلا هستند.
  تنها کشوری که از بالاترین شخصیت کشور تا مردم  ، در بحث بحران سیل همراه مردم و دولت پاکستان بوده است ایران می باشد. این همان جوهره پاک زیستی و بلند نظری ایرانیان است . با وجود تحریم های کشورهای زورگو باز هم نشان داده ایم  تنها کشوری هستیم که با تکیه بر بینش اخلاقی و انسانی خویش ، یار و غمخوار دردمندان جهان هستیم .


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : پاتان ,پاكستان ,سازمان ,دیدگان ,كرده ,پاكستانی ,زیان دیدگان ,نوزادان پاكستانی ,تنها کشوری ,متحد اعلام ,دولت پاتان ,
  نگاهی دیگر به "سیل در پاکستان"

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر