خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

اتحادیه اروپا از همگرایی تا واگرایی

  قهرمان عوض زاده

  کارشناس ارشد روابط بین الملل وسیاست گذاری اقتصادی

  اتحادیه اروپا یک اتحادیه سیاسی اقتصادی است که شامل 27 کشور اروپایی می باشد که به منظور همگرایی و گسترش بیشتر سیطره خود در اروپای غربی و کشورهای تازه استقلال یافته اروپای شرقی و حوزه بالتیک که با عضویت 10 کشور در 2004 و دو کشور لهستان و رومانی در 2007 روند گسترش آن کامل شد . محوریت اتحادیه اروپا را آلمان و فرانسه بر عهده دارند .

  عدم عضویت انگلستان موجب تنش های دایمی برای این اتحادیه شده است .
  این اتحادیه اهداف راهبردی خود را همگرایی ، توسعه ، وابستگی متقابل و یکپارچه سازی مالی ، دفاعی ، حقوقی و بخصوص اقتصادی اعلام نموده است .
  اما آنچه ما امروز شاهد آن هستیم تخریب روند وابستگی متقابل اروپایی حتی با تشکیل نهادهای مختلف برای اجرایی نمودن آن است .
  این نابسامانی روزافزون هر تحلیلگر و ناظری را بر این اندیشه وا می دارد که آیا انسجام و وحدت ایجاد شده در این اتحادیه شکلی صوری بوده است ؟
  آیا این اتحادیه با بیش از پنج دهه حضور در نظام بین الملل به سمت واگرایی پیش می رود ؟
  با توجه به بحران مالی - اقتصادی و اجتماعی - هویتی و عدم اتفاق نظر در میان رهبران آن برای اتخاذ یک سیاست مشترک عملی و همچنین ناامیدی و یاس افکار عمومی کشورهای عضو و نگاه بدبینانه نسبت به مقاصد و سیاستهای این نهاد اروپایی در نهایت به کجا کشیده می شود ؟
  این بحران به شکلی روزافزون در شورشهای خیابانی و نارضایتی عمومی و کاهش میزان تولید و افزایش نرخ تورم و بیکاری و بحران شدید مالی در منطقه یورو گسترش یافته است .
  زندگی برای مردم در قالب سیاستهای بسته ریاضت اقتصادی بسیار سخت شده است و این نشان از آن دارد که اصول واگرایی در این نهاد منطقه ایی رو به تکوین است . بویژه بحران ورشکستگی یونان و ناامیدی رهبران و افکار عمومی این کشور به سیاست ها و خط مشی اعلام شده توسط رهبران اتحادیه اروپا بخصوص اعضای منطقه یورو و سرایت آن به ایرلند ، پرتقال ، اسپاینا و اعتراضات گسترده عمومی روز افزون مردمی در انگلیس ، فرانسه و ایتالیا نسبت به بحران مالی ، بیکاری ، کاهش قدرت خرید و تامین اجتماعی که به هیچ وجه مورد مورد رضایت و غیر قابل باور برای جامعه اروپایی می باشد .

   

  http://us.cdn3.123rf.com/168nwm/bestmoose/bestmoose0703/bestmoose070300002/781577-flag-of-the-european-union-with-waving-motionbelgium-france-germany-italy-luxembourg-netherlands-den.jpg

  چالش چند دستگی و عدم نتیجه گیری و تفاهم رهبران این اتحادیه و اعضای منطقه یورو برای اتخاذ سیاست مشترک و هوشمندانه برای مهار این بحران ها ناقوس های واگرایی و انفعال در اتحادیه اروپا را به صدا در آورده است . اعتراضات روز افزون افکار عمومی کشورهای عضو اینبار از جنس اعتراضات گذشته نیست و اعتراضاتی که نسبت به سیاستهای مداخله گرایانه دولت های خود در دیگر کشورها همچون عراق ، افغانستان ، لیبی و دیگر کشورهای خاورمیانه بسیار متفاوت است و رهبران این کشورها متوجه این موضوع هستند که مهار این نوع اعتراضات و نارضایتی که ناشی از اختلال در زندگی روزمره مردم است متفاوت بوده و مهار و کنترل آن برای دولت مردان بسیار سخت خواهد بود و نشان از بی ثباتی پایدار و ناکارامدی در اتحادیه اروپا دارد که حتی صدر اعظم آلمان انگلا مرکل گفته است : "شکست و فرو پاشی مالی و اقتصادی منطقه یورو به معنای فروپاشی اروپاست" .

  http://www.farheekhtegan.ir/images/stories/20100522133340.jpg

   

  تنها راه پیش روی رهبران اتحادیه اروپا برای نجات و فرار از این نابسامانی اقتصادی و اجتماعی توجه به این مورد می شود که :  باید از اقدامات و تحرکات فرا منطقه ایی خود دست بردارند رهبران آن بجای برنامه ریزی جهت دشمن تراشی و مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر ، باید بدنبال رفع عاقلانه مشکلات خود باشند . اینکه از دیپلماسی فریب و استفاده ابزاری از حقوق بشر ، بازی با خلع سلاح - توسعه دموکراسی جهت دار با استفاده از ابزار استکباری خود در قالب ناتو که نوعی سلطه جویی است دست بردارند .  تلاش برای فریب افکار عمومی در مورد ناکارآمدیها و شکست های اقتصادیشان و همچنین دنباله روی کورکورانه و هزینه زا از آمریکا در عرصه جهانی برای مردم این کشورها قابل پذیرش نیست .
  این کشورها باید به دنبال راهکاری باشند که بتوانند بحرانها و تضادهای درونی خود را مهار نموده و ملت های خود را بیش از این در مسیر سراشیبی و ورشکستگی قرار ندهند و مراقب باشند که چالشها و بحران های درونی خود را همچون گذشته تاریک تاریخی خود به خارج از اروپا گسیل نداده و هزینه های ورشکستگی خود را بر کشورهای دیگر تحمیل نکنند آنها باید با ترمیم و اعتماد سازی ، رفتارهای خصمانه خود را از اذهان بشریت پاک نمایند تا با این همراهی بتوانند از فروپاشی و واگرایی  اتحادیه اروپا جلوگیری نمایند .

   

   

   


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : اتحادیه ,اروپا ,اقتصادی ,رهبران ,بحران ,منطقه ,اتحادیه اروپا ,منطقه یورو ,افکار عمومی ,رهبران اتحادیه ,اعضای منطقه ,رهبران اتحادیه اروپا ,افکار عمومی کشورهای ,
  اتحادیه اروپا از همگرایی تا واگرایی

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر